Trochę o tym czym jest WordPress
WordPress jest aktualnie najpopularniejszym systemem CMS, która pozwala nawet „nie technicznym” osobom stworzyć na własny użytek stronę internetową lub sklep. Jego popularność wpłynęła na to, że powstała, wokół tej platformy ogromna ilość mitów, które będę chciał obalić w tym wpisie (albo chociaż część :D)
Mit nr 1: WordPress nadaje się tylko do robienia blogów
Ten mit ma w sobie cząstkę prawdy, ale wyłącznie gdyby to stwierdzenie było wypowiedziane w pierwszych latach „życia” WordPressa. Prawdą jest, że WordPress na samym początku służył głównie jako platforma dla blogerów. Na szczęście bardzo szybko przestał on być platformą wyłącznie do dzielenia się swoją historią w internecie i aktualnie na WordPressie można wykonać najróżniejsze rodzaje witryn internetowych, takie jak np. strony wizytówki lub sklepy e-commerce.
Mit nr 2: WordPress jest niebezpieczny
Wydaje mi się, że jest to najpopularniejszy mit, albo po prostu to ja najczęściej się z nim spotykałem. Często mówi się o tym, że WordPress jest podatny na ataki, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna, WordPress jest bezpieczny i odporny, ale wyłącznie gdy odpowiednio się o niego dba.
Najsłabszym punktem WordPressa jest niestety człowiek, poniżej znajdziecie ogólnie przedstawione najczęstsze błędy, które wpływają na bezpieczeństwo WordPressa:
Przez swoją popularność WordPress jest narażony na większą ilość ataków cyberprzestępców, jednak nie można powiedzieć, że jest on niebezpieczny.
Mit nr 3: WordPressa nie trzeba aktualizować
Jeżeli kiedykolwiek usłyszałeś od kogoś, żeby nie aktualizować WordPressa albo wtyczek, żeby „coś się nie wysypało” to już wiesz skąd wziął się ten mit. Wielu „ekspertów”, którzy wykonali strony dla swoich klientów przekazało takie instrukcje po oddaniu strony klientowi, co oczywiście jest ogromnym błędem i nie powinno się omijać aktualizacji.
Aktualizację należy wykonywać regularnie, w szczególności dlatego, że ma to bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo, o którym pisałem powyżej, nieaktualizowane wtyczki lub motywy mogą wpływać również niekorzystnie na „szybkość” działania Twojej strony.
Mit nr 4: WordPress jest wolny i nie da się na nim zrobić szybko działającej strony
Raz spotkałem się z osobą, która mocno narzekała na WordPressa, ponieważ jej strona się bardzo wolno ładowała, więc z ciekawości chciałem zobaczyć na tą stronę i jak się okazało pierwszą rzeczą, która znajdowała się na stronie był slider składający się z pięciu albo sześciu zdjęć w jakiejś ogromnej rozdzielczości i formacie png. Dla osób, które nie do końca jeszcze wiedzą jak to działa, jest to zabójstwo dla szybkości Twojej strony i tego typu przykładów można by było znaleźć o wiele więcej, ale to chyba wystarczy do udowodnienia tezy.
Jeśli Twoja strona nie jest zlepkiem ogromnej liczby nie najlepiej dobranych wtyczek, niezoptymalizowanych zdjęć i innych „wodotrysków” to będzie działać szybko i sprawnie. Temat jest na tyle złożony, że na pewno poświęcę mu osobny wpis na tym blogu.
Mit nr 5: Każdy jest w stanie zrobić stronę na WordPressie
Ta kwestia jest na pewno różnie postrzegana w zależności od tego w jakim środowisku się poruszamy, może nie do końca jest to mit, ale chciałbym się podzielić tutaj swoją opinią.
Z pewnością każdy może nauczyć się obsługi WordPressa i wykonywania w nim jakiś prostych zadań, prawie każdy będzie w stanie stworzyć dla siebie stronę na gotowym motywie, jednak nie każdy poradzi sobie ze stworzeniem strony od A do Z, która będzie zrobiona na podstawie dobrych praktyk oraz będzie bezpieczna i wydajna. Będę się starał przekazać na tym blogu jak najwięcej pożytecznej wiedzy w tym zakresie, ale jestem świadomy, że w takiej formie nie można w 100% nauczyć kogoś tworzenia stron.
Mit nr 6: Programiści tworzący strony na WordPressie biorą pieniądze za nic
To może nie jest bardzo popularny mit, ale ja się spotykałem z nim wyjątkowo często. I tutaj znowu muszę podzielić ten mit „na pół”, na pewno znajdą się osoby, które wystawią klientowi fakturę na sporo za dużą kwotę, w porównaniu do tego jaką pracę wykonali, natomiast ta zdrowsza część branży jest szczera z klientami i również zachowuje jakieś standardy, więc strony wykonywane przez nich potrzebują sporo czasu na dopracowanie i wiedza, którą zbierali przez ileś tam lat teraz procentuje.
Jeżeli szukaliście kiedyś kogoś do zrobienia strony internetowej mogliście spotkać się z rozstrzałem cenowym pomiędzy 100 zł – 15 000 zł i nie jest to koloryzowany przykład. Niestety taki jest ten rynek i przedsiębiorcy często sięgają po te tańsze rozwiązania, żeby zminimalizować swoje koszty, ale można się domyśleć jakie to może mieć skutki w przyszłości.
Podsumowanie
Najważniejsze rzeczy, które musisz zapamiętać z tego wpisu to:
No i to byłoby na tyle, za mną pierwszy wpis na tym blogu, mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś ciekawego, a w szczególności, że teraz nie będziecie wierzyć już w powyższe mity na temat WordPressa. Jest ich jeszcze o wiele więcej, więc możecie spodziewać się niedługo kolejnej części.
Miłego dnia lub wieczoru i do zobaczenia w następnym wpisie!