Wstęp – Podstawy SEO

Cześć, bardzo mi miło, że trafiłeś na mojego bloga i chciałbym Cię tutaj serdecznie powitać. Ten wpis jest pierwszym z serii na temat SEO oraz pozycjonowania stron internetowych stworzonych na platformie WordPress i nie tylko. To już tyle z nieciekawych informacji, przejdźmy do tego czym właściwie jest SEO.

Co to jest SEO? – Podstawowe informacje

SEO jest skrótem od angielskiego search engine optimization i polega na optymalizacji strony internetowej w celu zwiększenia widoczności oraz ilości i jakości ruchu na stronie pochodzącego z wyników wyszukiwania(ruch organiczny). Przekładając to wszystko na prostszy język, SEO to szereg działań wykonywany w celu osiągnięcia przez stronę jak najwyższej pozycji w wyszukiwania na frazy kluczowe powiązane z ofertą.

Ważnym terminem jest ruch organiczny, czyli taki, za który nie musisz płacić i pochodzi on z wyświetlania się Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

On page i Off page SEO

Są to dwa główne elementy, które składają się na optymalizację SEO. On-page SEO to wszystkie działania wykonane bezpośrednio na konkretnej stronie dotyczące zarówno tworzenia treści, jak i optymalizacja strony pod względem użytkowania i wydajności. Off-page SEO skupia się głównie na działaniach pozycjonowania strony, jednak nie w ramach tej witryny, tylko poza nią. Podsumowując, główną różnicą pomiędzy tymi dwoma technikami jest obszar ich działań, a zaraz dokładnie opiszemy jakie to mogą być działania.

Jakie działania obejmuje On-page SEO?

Tak jak wspominałem wcześniej On-page SEO to proces optymalizacji elementów witryny internetowej w celu poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania i zwiększenia atrakcyjności dla użytkowników. Dotyczy zarówno kodu strony, jak i jej treści, aby była bardziej dostępna i wartościowa dla odwiedzających. Teraz omówimy jakie działania najczęściej się wykonuje w tym zakresie.

Optymalizacja treści

Jednym z najważniejszych działań w tym obszarze jest właśnie treść i to na niej głównie powinniśmy się skupić. Zadbanie o odpowiednio zoptymalizowane treści na Twojej stronie internetowej jest kluczowe i przyniesie ogromne korzyści dla pozycji strony internetowej, ale również uatrakcyjni to stronę dla użytkownika. A tu kilka porad, o co powinieneś zadbać:

  • Treści powinny mieć wartość. Ważne jest to, aby treści, które są dostępne na Twojej stronie przynosiły realną wartość użytkownikowi, a nie być tylko pustym tekstem.
  • Unikaj nadmiernego używania słów kluczowych. Wplataj je naturalnie do tekstu, unikając ich nadmiaru.
  • Zapewnij czytelną strukturę tekstów. Używaj krótkich zdań i akapitów, punktorów oraz wyróżnień tekstowych dla lepszej przejrzystości.
  • Używaj nagłówków – H1, H2 itd. Umieszczaj w nich kluczowe frazy w naturalny sposób, odpowiadający zawartości sekcji.
  • Przywiąż wagę do nagłówka H1. Każda podstrona powinna mieć unikalny nagłówek H1, który streszcza jej zawartość i, o ile możliwe, zawiera słowo kluczowe.

Optymalizacja opisów i tytułów meta

Optymalizacja tytułów i opisów meta jest kluczowa zarówno dla efektywnego SEO, jak i zwiększenia zaangażowania użytkowników. Te elementy kodu HTML określają, jak treści strony mają być przedstawiane w wynikach wyszukiwania, co bezpośrednio wpływa na współczynnik klikalności (CTR) i, w konsekwencji, na ilość odwiedzin strony.

Wśród najpopularniejszych meta tagów wyróżniamy:

Tytuł meta (znacznik title) to tytuł strony widoczny w wynikach wyszukiwania. Powinien być unikatowy dla każdej podstrony, adekwatnie opisywać jej zawartość i zachęcać do odwiedzenia.

Opis meta jest to szczegółowy opis strony wyświetlany pod tytułem w wynikach wyszukiwania. Z jego pomocą możesz przyciągnąć uwagę i przekonać użytkowników, by wybrali właśnie Twój link spośród innych wyników wyszukiwania.

Optymalizacja techniczna

Polega ona na przeprowadzeniu serii działań technicznych mających na celu poprawę użyteczności i funkcjonalności witryny, tak aby lepiej odpowiadała na potrzeby użytkowników.

W ramach optymalizacji technicznej kluczowe staje się skupienie na takich aspektach, jak szybkość ładowania strony internetowej oraz jej responsywność, czyli zdolność do automatycznego dostosowywania się do różnych rozmiarów ekranów urządzeń mobilnych. Działania te mają za zadanie nie tylko ułatwić nawigację po stronie i poprawić wrażenia użytkowników, ale również przyczynić się do lepszej oceny strony przez wyszukiwarki.

Optymalizacja adresów URL

Struktura adresów URL powinna być przejrzysta i zrozumiała, tak aby była łatwo interpretowalna nie tylko przez algorytmy wyszukiwarek, ale również przez samych użytkowników. Unikaj tworzenia adresów składających się z losowych kombinacji liter, cyfr, czy innych symboli.

Jedną z metod jest dopasowanie adresów URL do treści nagłówków H1. Jednak, jeśli nagłówki te są zbyt długie, może to nie być optymalne, ponieważ adresy URL nie powinny być przesadnie rozbudowane.

Innym często stosowanym podejściem jest konstruowanie URL odzwierciedlających strukturę nawigacji na stronie, na przykład: sklep.pl/kategoria/podkategoria/konkretny-produkt.

Jakie działania obejmuje Off-page SEO?

Off-page SEO to działania mające na celu optymalizację witryny pod kątem wyników wyszukiwania, ale wykonywane są poza witryną. Poniżej znajdziesz kilka przykładów takich działań.

Linkowanie zewnętrzne

W On-page SEO zajmowaliśmy się linkowaniem wewnętrznym, tutaj popracujemy nad linkowaniem zewnętrzynym. Jak możesz zauważyć link building jest bardzo ważnym elementem całego SEO oraz jest dosyć złożony. Poniżej przedstawię klika porad dotyczących linkowania zewnętrznego:

  • Twórz wartościowe treści. Jeżeli na swojej stronie będziesz umieszczał wartościowe i merytoryczne treści jest duże prawdopodobieństwo, że użytkownicy będą udostępniać Twoją stronę.
  • Korzystać wyłącznie z linków wysokiej jakości. Głównie odnosi się to do nie korzystania z płatnych katalogów, które oferują właśnie zamieszczenie linku do swojej strony internetowej.
  • Nie używaj „kliknij tutaj” lub „przeczytaj więcej” jako treść odnośników na swojej stronie, zamiast tego wpleć tam wartościowe wyrażenia i słowa kluczowe.

Wizytówka Google

Jeżeli jesteś lokalnym przedsiębiorcą (chociaż nie tylko) to poprawnie zoptymalizowana/utworzona wizytówka Google może mieć zbawienne działanie dla Twojej firmy. W szczególności pozwala ona budować wiarygodność firmy oraz społeczny dowód słuszności, co pozytywnie wpłynie na zdobywanie nowych klientów.

Powyższy opis powinien być wystarczająco przekonujący do tego, że wizytówka Google to coś czym warto się zainteresować. W mojej ofercie znajduje się pozycja, jaką jest optymalizacja wizytówki Google, więc jeżeli jeszcze nie masz jej utworzonej lub jest ona słabo skonfigurowana to teraz jest odpowiedni czas, żeby to zmienić!

Social media marketing

Media społecznościowe może i nie mają bezpośredniego wpływu na widoczność Twojej strony internetowej, natomiast są idealnym narzędziem do zwiększenia ruchu na stronie i przekierowaniu osób tam pozyskanych na stronę, co oczywiście już wpływ na pozycjonowanie strony ma i to całkiem spory.

Podsumowanie – Podstawy SEO

Wszystko to co zostało opisane w tym wpisie to dopiero wierzchołek góry lodowej i głównie spora ilość teorii, chociaż starałem się wplatać praktyczne rady, które możecie wykorzystać na własnych stronach internetowych. Już niedługo powstaną kolejne wpisy na temat SEO, dlatego zapraszam do śledzenia bloga oraz udostępniania, jeżeli uważacie, że wiedza, z którą się dziele jest przydatna.

Miłego dnia lub wieczoru i do zobaczenia w następnym wpisie!

Po więcej wiedzy odwiedź nasze
media społecznościowe!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *